Přeskočit na obsah

Příběh česko-německé hranice v proměnách doby

Dokumentární film z hranice Šluknovského výběžku / Horní Lužice s místními pamětníky natáčený místními studenty.

Příběhy o proměně hranice vyprávějí lidé, kteří v regionu prožili většinu života.

Natáčí dva týmy: český i německý. Na obou stranách hranice se ptáme pamětníků.

Celý film vzniká u nás v regionu. Nejen účinkující, ale i tvůrci jsou místní.

Projekt „Svět, kde si sousedé pomáhají“ propojuje generace a lidi na obou stranách hranice. Stejně tak je tomu v případě natáčení filmu o zkušenosti s hranicí Šluknovského výběžku / Oberlausitz. Ti nejstarší vyprávějí, ti nejmladší se ptají a natáčejí je při tom. Ve výsledku sestříhají film. Tým na české straně je tvořen studenty Gymnázia Varnsdorf a na německé Filmkids Valtenbergwichtel. Natáčíme příběhy z obou stran hranice, aby naše perspektiva byla kompletní.

téma

PROMĚNY ČESKO-NĚMECKÉ HRANICE

V první polovině minulého století žili na obou stranách státní hranice v regionu, který dnes nazýváme Šluknovský výběžek, lidé, kteří hovořili německy. Za války tu vůbec žádná hranice najednou nebyla. Po válce zase byla, a dokonce jí zviditelňovaly ostnaté dráty. Poprvé po 500 letech žili na dvou stranách hranice lidé, kteří si nerozumí.

Třetí říše
Železná opona
Schengenský prostor
První republika

Dráty později zmizely a „propustnost“ hranice nabírala na síle. V letech osmdesátých se dalo přejet, ale nákupy se musely pašovat. V devadesátkách se pašovat už nemuselo. Po vstupu do EU přibily „zelené přechody“, které nehídal nikdo s pistolí. Po vstupu do Schengenu se zdálo, že hranice zase není. Strážní budky zmizely. V období pandemie se na hranici opět objevili ozbrojení muži (a ženy). O tom všem vyprávějí svoje vlastní zážitky lidé, kteří příběh hranice dobře znají.

šluknovský výběžek, lužické hory, oberlausitz

Na české straně hranice vyprávějí příběhy lidé, kteří žijí ve Šluknovském výběžku, případně přilehlých oblastech v Lužických horách či Českém Švýcarsku.

Německou část příběhu vyprávějí naši sousedé ze Svobodného státu Sasko, konkrétně pak regionu Horní Lužice (Oberlausitz). Zejména okresy Žitava, Budyšín a Zhořelec.