Přeskočit na obsah

Premiéra filmu Hranice, Kino Panorama Varnsdorf (ČR)

Kino Panorama Varnsdorf

23. června 2022 přijďte do kina Panorama ve Varnsdorfu V 16:30 zde začíná premiéra filmu Hranice, kteří natočili studenti místního gymnázia pod vedením Rudy Živce. Dokument vypráví příběhy lidí ze Šluknovského výběžku. Příběhy, které psala státní hranice v různých dobách a různých režimech. Od války až po současnost. Produkce se ujal tým projektu "Svět, kde… Číst dále »Premiéra filmu Hranice, Kino Panorama Varnsdorf (ČR)

Parkmaraton Krásná Lípa (ČR)

Krásná lípa Krásná lípa, Česká republika

Parkmaraton Krásná lípa je krásnou běžeckou událostí na hranici Národního parku České Švýcarsko. Je mimo jiné známý účastí běžců z kategorie "veteráni". My přinášíme možnost sousedům z okolí - nehledě na jejich národnost či stáří - se této akce zůčastnit jako členové organizačního týmu. Například senioři mohou pomáhat na občerstvovacích stanicích, nebo mohou připravit pochutiny… Číst dále »Parkmaraton Krásná Lípa (ČR)

Tour de Zeleňák (Rumburk, ČR)

Rumburk Lužické náměstí, Rumburk, Ústecký, Česká republika

Tour de Zeleňák je silniční cyklistický závod pro širokou veřejnost, který se koná vždy první sobotu v září. Závod je historicky svázaný s restaurací Zelený strom, kde po dlouhá léta bylo také zázemí závodu. Trasa jednoho okruhu měří 54 km a vede celým Šluknovským výběžkem. Senioři budou pomáhat jako dobrovolníci při organizaci dětských závodů. Budou navigovat… Číst dále »Tour de Zeleňák (Rumburk, ČR)

Herbsfest Neugersdorf / Podzimní festival v Neugersdorfu (DE)

Lebenstraume Neugersdorf Ernst-Thälmann-Str.38, Ebersbach-Neugersdorf, Sachsen, Oberlausitz, Německo

Wie immer zum Tag des offenen Denkmals laden wir auch dieses Jahr zu unserem Herbstfest mit Regionalmarkt und Kinderattraktionen ein. U příležitosti Dne otevřených podstávkových domů památky vás i zveme na podzimní festival s regionálním trhem a dětskými atrakcemi, který se koná u někdejší vodárenské věže v Neugersdorfu.

Mandava / Mandau Jazz Hainewalde (DE)

Hillersche Villa, Zittau Klienebergerpl. 1, Zittau, Görlitz, Německo

Mandava Jazz ist ein traditionelles Festival, das an beiden Seiten des Grenzes und auf beiden Seiten des Flusses Mandava stattfindet, der im Herzen des Schluckenauer Zipfel entspringt und seine Reise mit der Lausitzer Nis vor den Toren von Žitava beendet. Zum Beispiel geht der weltberühmte Trompeter Lazo Deczi dieses Jahr zum Mandava Jazz Festival. Gemeinsam… Číst dále »Mandava / Mandau Jazz Hainewalde (DE)

Řemeslné odpoledne v lužické Bischofswerdě / Bastelnachmittag im Lausitzer Bischofswerda (DE)

Bischofswerda

Společně navštívíme řemeslný spolek zabývající se obnovou a rozvojem tradičních hornolužických řermesel ve městě Bischofswerda. Seznámíme se s novými sousedy, popijeme kávu a naučíme se nějaké základy jejich řemeslnné činnosti. I na prohlídku okolí vyzbyde čas. Program: 13:00 - odjezd 14:00 - přivítání se se sousedy v Bischofswerdě, káva 14:30-16:00 - řemeslný workshop 16:00-17:00 -… Číst dále »Řemeslné odpoledne v lužické Bischofswerdě / Bastelnachmittag im Lausitzer Bischofswerda (DE)

Svatomartinské Rohlíčky / St. Martins Brötchen (Varnsdorf, ČR)

Varnsdorf Varnsdorf, Česká republika

Vánočku či Velikonočního beránka známe všichni. Co se ale peklo na podzim? Reálně obnovíme část tradic. Dozvíme se, jak se pekly svatomartinské rohlíčky a zároveň si to sami vyzkoušíme pod vedením zkušené lektorky. Chybět nebude ani tradiční posvěcení těsta farářem. Wir alle kennen Weihnachts- oder Osterlamm. Aber was zum Teufel im Herbst? Wir werden wirklich… Číst dále »Svatomartinské Rohlíčky / St. Martins Brötchen (Varnsdorf, ČR)

Den Sv. Martina / Sankt Martinstag (Varnsdorf, ČR)

Starokatolická farnost, Varnsdorf Starokatolická farnost,, Varnsdorf, Ústecký, Česká republika

Den, kdy Sv. Martin přijíždí na bílém koni je svátkem, jehož význam v druhé polovině 20. století výrazně poklesl. Chceme přispět k obnově tradic, kdy nejenže restaurace podávají pečenou husu s čerstvým vínem, ale sousedé se scházejí třeba i na bohoslužbách, pečí rohlíčky, loučí se se sezónou hojnosti a pomalu se připravují na dlouhé noci… Číst dále »Den Sv. Martina / Sankt Martinstag (Varnsdorf, ČR)

Workshop Aplikace Seniore (Varnsdorf, ČR)

MAS Český sever Národní 486, Varnsdorf 1, Ústecký, Česká republika

Webová Aplikace Seniore slouží k propojení sousedů všech generací na kterékoliv straně hranice. Díky ní se dozvíme, co se kde koná a můžeme se přihlásit jako dobrovolníci. Na tomto workshopu vývojářský tým projektu Sousedé-Nachbarn aplikaci představí a naučí s ní zacházet potenciální uživatele. Program: 9:00 - setkání, káva, neformální networking 9:30 - přednáška o projektu… Číst dále »Workshop Aplikace Seniore (Varnsdorf, ČR)

Senior DISCO (Varnsdorf, ČR)

Pohádka Varnsdorf Průjezdní 737, Varnsdorf 1, Ústecký, Česká republika

Na diskotéce v Klubu Pohádka zavzpomínáme na písně, ale i módu z mládí. In der Disco im Klub Pohádka erinnern wir uns an Lieder, aber auch an Mode aus unserer Jugend. Přijďte prosímoblečeni tak, jako by Vám bylo 18! Přinesté drobné předměty, které budeme losovat v rámci tomboly. Bitte kommen Sie so gekleidet, als ob… Číst dále »Senior DISCO (Varnsdorf, ČR)

Abschlusskonferenz / Závěrečná konference (Seifenesdorf, DE)

Seihfenersdorf Seihfenersdorf, Německo

Die Abschlusskonferenz des Projekts „Die Welt, in der sich Nachbarn helfen“ (für die Programmperiode 2021-2022) findet in der Grenzstadt Seihfenersdorf statt, nur wenige Schritte von Varnsdorf entfernt. Diese Konferenz dient als Zusammenfassung der aktuellen Aktivitäten und Perspektiven für die zukünftige Zusammenarbeit. Eingeladen sind unsere Partner und Mitarbeiter, die während des gesamten Programmzeitraums an unseren Aktivitäten… Číst dále »Abschlusskonferenz / Závěrečná konference (Seifenesdorf, DE)

Premiéra filmu „Grenzerfahrungen im Wandel der Zeit“/“Vnímání hranice v proměnách času“

Filmtheater Ebersbach Bahnhofstraße 14, Ebersbach-Neugersdorf, Německo

Pamětníci vyprávějí o životě na německo-českém pomezí – film žáků Oberschule Cunewalde Zeitzeugen berichten über das Leben an der deutsch-tschechischen Grenze- Ein Film von Schülerinnen und Schülern der Oberschule Cunewalde   Během Velikonoc 2022 se uskutečnilo natáčení speciálního filmového projektu: „Grenzerlebnisse im Wandel der Zeit“ – ve spolupráci s projektem soudsedé_nachbarn. Projekt na podporu sousedských vztahů… Číst dále »Premiéra filmu „Grenzerfahrungen im Wandel der Zeit“/“Vnímání hranice v proměnách času“